ADCM-S06R0SA474WB
DigiKey Part Number
535-ADCM-S06R0SA474WB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCM-S06R0SA474WB
Description
CAPACITOR 0.47F 6V TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 mF (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial 900mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm @ 1kHz
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Capacitance
470 mF
Size / Dimension
0.713" L x 0.378" W (18.10mm x 9.60mm)
Tolerance
0% , 40%
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C