ADCC-S05R5SA224WB
DigiKey Part Number
535-ADCC-S05R5SA224WB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCC-S05R5SA224WB
Description
CAPACITOR 0.22F 5.5V TH
Detailed Description
220 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 40Ohm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40Ohm @ 1kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
220 mF
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
-20%, +100%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C