ADCC-S05R5SA155RB
DigiKey Part Number
535-ADCC-S05R5SA155RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCC-S05R5SA155RB
Description
CAPACITOR 1.5F 5.5V TH
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 10Ohm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm @ 1kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.807" Dia (20.50mm)
Tolerance
0%, +30%
Height - Seated (Max)
0.311" (7.90mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C