ADCC-S05R5SA105RB
DigiKey Part Number
535-ADCC-S05R5SA105RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCC-S05R5SA105RB
Description
CAPACITOR 1F 5.5V TH
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 15Ohm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15Ohm @ 1kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.807" Dia (20.50mm)
Tolerance
0%, +30%
Height - Seated (Max)
0.311" (7.90mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C