ACAG0301-1575-T
DigiKey Part Number
535-14486-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-14486-1-ND - Cut Tape (CT)
535-14486-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACAG0301-1575-T
Description
RF ANT 1.575GHZ CHIP SOLDER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA GPS Chip Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACAG0301-1575-T Models
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Gain
4.18dBi
Part Status
Active
Termination
Solder
RF Family/Standard
Navigation
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Frequency (Center/Band)
1.575GHz
Applications
GPS
Frequency Range
1.565GHz ~ 1.585GHz