ABM8-40.000MHZ-12-B1U-T
DigiKey Part Number
535-ABM8-40.000MHZ-12-B1U-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM8-40.000MHZ-12-B1U-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM8-40.000MHZ-12-B1U-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8-40.000MHZ-12-B1U-T
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 12pF 35 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM8-40.000MHZ-12-B1U-T Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
35 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)