ABM3BN-16.000MHZ-18-D2Y-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ABM3BN-16.000MHZ-18-D2Y-T |
Description | CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
Category | Load Capacitance 18pF |
Mfr | ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms |
Series | Operating Mode Fundamental |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 16 MHz | Supplier Device Package 4-SMD (5x3.2) |
Frequency Stability ±30ppm | Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
Frequency Tolerance ±20ppm | Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm) |