ABM3B-8.000MHZ-10-D1G-T
DigiKey Part Number
535-ABM3B-8.000MHZ-10-D1G-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM3B-8.000MHZ-10-D1G-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM3B-8.000MHZ-10-D1G-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM3B-8.000MHZ-10-D1G-T
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±10ppm Crystal 10pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM3B-8.000MHZ-10-D1G-T Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
8 MHz
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)