S-1318B33-M5T1U4
DigiKey Part Number
1662-S-1318B33-M5T1U4TR-ND - Tape & Reel (TR)
1662-S-1318B33-M5T1U4CT-ND - Cut Tape (CT)
1662-S-1318B33-M5T1U4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1318B33-M5T1U4
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
Category
Voltage Dropout (Max)
0.05V @ 10mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
250 nA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V