PRM48BF480T500A00
DigiKey Part Number
1102-1650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRM48BF480T500A00
Description
DC DC CONVERTER 48V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pre-Regulator Module DC DC Converter 1 Output 48V 10.42A 38V - 55V Input
Category
Current - Output (Max)
10.42A
Mfr
Power (Watts)
500 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Pre-Regulator Module
Efficiency
97.8%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
38V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
55V
Size / Dimension
1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)