PFM4914VB6M24D0C00
DigiKey Part Number
1102-5426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFM4914VB6M24D0C00
Description
AC/DC CONVERTER 24V 400W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Tray
Efficiency
92%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
External Rectification Required, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.91" L x 1.40" W x 0.37" H (124.8mm x 35.5mm x 9.3mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cTUVus, cURus
Current - Output 1
16.7 A