DSP56F807VF80E
DigiKey Part Number
568-14825-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSP56F807VF80E
Description
IC MCU 16B 120KB FLASH 160MAPBGA
Customer Reference
Detailed Description
56800 56F8xx Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 120KB (60K x 16) FLASH 160-MAPBGA (15x15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSP56F807VF80E Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
4K x 16
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Last Time Buy
Data Converters
A/D 16x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
56800
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz