GEN4-ULCD-35DT
DigiKey Part Number
1613-1126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ULCD-35DT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, SPI, TTL 3.5" (88.90mm) 480 x 320 (HVGA)
Category
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Viewing Area
49.00mm W x 73.40mm H
Series
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
480 x 320 (HVGA)
Interface
I2C, SPI, TTL
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H