TPL730F15-5TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPL730F15-5TR |
Description | IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPL730F15-5TR Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 300mA |
Mfr | Current - Output |
Series | PSRR 65dB ~ 45dB (1kHz ~ 1MHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Current Limit, Enable |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V |