N3408-5303RB
N3408-5303RB
N3408-5303RB
DigiKey Part Number
3M161960-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N3408-5303RB
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
N3408-5303RB Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Insulation Height
0.340" (8.64mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1.75A