MNU18-250DFIX-BOTTLE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 120.843
Datasheet
Similar
Panduit Corp
In Stock: 11.274
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
MNU18-250DFIX-BOTTLE
DigiKey Part Number
19-MNU18-250DFIX-BOTTLE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNU18-250DFIX-BOTTLE
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 100PCS
Detailed Description
Wire Gauge
18-22 AWG
Color
Red
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)
Length - Overall
0.870" (22.10mm)