MNU14-250DMIK
DigiKey Part Number
920046-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNU14-250DMIK
Description
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Wire Gauge
14-16 AWG
Color
Blue
Gender
Male
Contact Material
Copper
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.170" (4.32mm)
Length - Overall
0.950" (24.13mm)