M3DYK-6006J
DigiKey Part Number
M3DYK-6006J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3DYK-6006J
Description
IDC CABLE - MKR60K/MC60G/MPD60K
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Features
Polarizing Key, Strain Relief (Socket); Flange, Polarizing Key, Strain Relief (Plug)
Color
Gray, Ribbon
Connector Type
Socket to Plug
Number of Positions
60
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)