M3BRK-6006J
DigiKey Part Number
M3BRK-6006J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3BRK-6006J
Description
IDC CABLE - MSR60K/MC60G/MPR60K
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
3M
Features
Strain Relief (Socket); Polarizing Key, Strain Relief (Plug)
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
60
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)