FP301-1/4-12"-BLACK-100 PCS
DigiKey Part Number
FP301-1/4-12"-BLACK-100PCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/4-12"-BLACK-100 PCS
Description
HEATSHRINK FP301 1/4-12" BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 1.00' (304.80mm, 12.00")
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
1.00' (304.80mm, 12.00")
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)