957212-2000-AR-TP
957212-2000-AR-TP
957212-2000-AR-TP
DigiKey Part Number
3M6489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
957212-2000-AR-TP
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
957212-2000-AR-TP Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Keying Slot
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A