929835-01-10-RK
DigiKey Part Number
3M156872-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929835-01-10-RK
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Insulation Height
0.115" (2.92mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
In-Stock: 7.736
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 2223
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 291
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 505
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM