772-250-P-A
DigiKey Part Number
3M155849-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
772-250-P-A
Description
CONN QC RCPT/TAB 14-16AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female and Male 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
14-16 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Mating End Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Stacked
Features
Butted Seam
Gender
Female and Male
Color
Blue
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.170" (4.32mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)