2540-5002UB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
3M
In Stock: 1.188
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 657
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 2
HARTING
In Stock: 0
In Stock: 4
In Stock: 38
In Stock: 80
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 235
In Stock: 243
Amphenol CS (FCI)
Sullins Connector Solutions
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.100" (2.54mm)
2540-5002UB
DigiKey Part Number
MHD40K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2540-5002UB
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2540-5002UB Models
Category
Contact Length - Mating
0.243" (6.17mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Series
Insulation Height
0.338" (8.59mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1.75A