2302-6111-TG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 810
Datasheet
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 26.897
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 10.246
Molex
Preci-Dip
Preci-Dip
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
2302-6111-TG
DigiKey Part Number
3M158713-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2302-6111-TG
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2302-6111-TG Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
1
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A