467MP-12-5
DigiKey Part Number
1067-467MP-12-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
467MP-12-5
Description
TAPE ADHSV TRNSFR CLR 12"X5YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adhesive Transfer Tape Acrylic, 200MP Adhesive Clear 12.00" (304.80mm) X 15' (4.6m) 5 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
15' (4.6m) 5 yds
Packaging
Bulk
Color
Clear
Part Status
Active
Usage
Attachment, High Temperature Applications
Tape Type
Adhesive Transfer
Temperature Range
-40°F ~ 300°F (-40°C ~ 149°C)
Adhesive
Acrylic, 200MP
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polycoated Kraft Liner
Shelf Life
18 Months
Thickness
0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness - Adhesive
0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 10
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
TAPE ADHSV TRNSFR CLR 12"X60YDS