UCC12040/50 3 kVRMS and 5 kVRMS Isolated DC/DC Converters
Texas Instruments' 500 mW, high-efficiency low-EMI converters are suitable for ultra-high voltage applications
Image of Texas Instruments' Banner Isolated Power Transfer
Features
  • High-efficiency with integrated transformer technology
  • Meets CISPR32 Class B EMI limits without ferrite beads across the load range on a 2-layer PCB
  • Output power: 500 mW (typ.)
  • Input voltage: 4.5 V to 5.5 V
  • Package: 16-pin wide-body SOIC with >8 mm creepage and clearance
  • Regulated 5.0 V to 3.3 V output with selectable 400 mV headroom voltage to power an LDO
  • Short circuit recovery
  • Thermal shutdown
  • Extended temperature range: -40°C to +125°C
  • Planned safety-related certification:
    • CSA certification per IEC 60950-1, IEC 62368-1, and IEC 60601-1 end-equipment standards
    • CQC approval per GB4943.1-2011
    • 3,000 VRMS (UCC12040) and 5,000 VRMS (UCC12050) isolation for 1 minute per UL 1577
  • Robust isolation barrier:
    • CMTI: ±100 V/ns (typ.)