MUX36S16/MUX36D08 CMOS Multiplexers
Texas Instruments' MUX36S16 and MUX36D08 are precision 36 V 8-channel/16-channel single ended CMOS multiplexers
Texas Instruments' MUX36S16 and MUX36D08 (MUX36xxx) are modern complementary metal-oxide semiconductor (CMOS) precision analog multiplexers (muxes). The MUX36S16 offers 16:1 single-ended channels, whereas the MUX36D08 offers differential 8:1 or dual 8:1 single-ended channels. The MUX36S16 and MUX36D08 work equally well with either dual supplies (±5 V to ±18 V) or a single supply (10 V to 36 V). These devices also perform well with symmetric supplies (such as VDD = 12 V, VSS = -12 V), and asymmetric supplies (such as VDD = 12 V, VSS = -5 V). All digital inputs have transistor-transistor logic (TTL) compatible thresholds, providing both TTL and CMOS logic compatibility when operating in the valid supply voltage range.