ADIN1100 Robust, Industrial, Low-Power 10BASE-T1L Ethernet PHY
Analog Devices' ADIN1100 is a low-power single port 10BASE-T1L transceiver designed for industrial Ethernet applications and is compliant with the IEEE 802.3cg Ethernet standard for long-reach 10 Mb/s single pair Ethernet (SPE). It integrates an Ethernet PHY core with all the associated analog circuitry, input and output clock buffering, management interface control register and subsystem registers, as well as the MAC interface and control logic to manage the reset and clock control and pin configuration. The ADIN1100 has an integrated voltage supply monitoring circuit and power-on reset circuitry to improve system-level robustness and is available in a 6 mm x 6 mm 40-lead package.
The PHY core supports the 1 VPP and 2.4 VPP operating modes defined in the standard and can operate from a single power supply rail of 1.8 V or 3.3 V, with the lower voltage option supporting the 1 VPP transmit voltage level. The 1 VPP operating mode, external termination resistors, and independent Rx/Tx pins make the ADIN1100 suited to intrinsic safety applications.
- 10BASE-T1L IEEE Std 802.3cg-2019™ compliant
- Supports 1 VPP and 2.4 VPP transmit levels
- Auto-negotiation capability
- Supports intrinsic safety applications
- MII and RMII MAC interfaces
- MDIO management interface
- Unmanaged configuration using pin strapping including:
- Master/slave selection
- Transmit amplitude
- PHY address
- 25 MHz crystal oscillator / 25 MHz external clock input
- 50 MHz external clock for RMII
- Single supply 1.8 V / 3.3 V operation (mode-dependent)
- Cable reach
- 1200 m+ with 1 VPP
- 1200 m+ with 2.4 VPP
- Link/activity LED
- Small package 40-lead (6 mm x 6 mm) LFCSP
- EMC test standards
- IEC 61000-4-4 electrical fast transient (EFT) (±4 kV)
- IEC 61000-4-2 ESD (±8 kV contact discharge)
- IEC 61000-4-2 ESD (±15 kV air discharge)
- IEC 61000-4-6 conducted immunity (10 V)
- EN55032 radiated emissions (Class A)
- Low power consumption
- Single supply: 1 VPP, 45 mW typical
- Dual supply: 1 VPP, 39 mW typical
- Single supply: 2.4 VPP, 109 mW typical
- Dual supply: 2.4 VPP, 81 mW typical
- Triple supply: 2.4 VPP, 75 mW typical
- 3.3 V / 2.5 V / 1.8 V MAC interface VDDIO supply